Novinky

Díky podpoře NADACE AGEL je Ivo Koblasa nejúspěšnějším českým paralympionikem

Zasloužený titul nejúspěšnější paralympionik vynesly šestadvacetiletému Ivu Koblasovi, který trpí od narození dětskou mozkovou obrnou a epilepsií a na kole jezdí od svých tří let, účasti v závodech na Mistrovství světa v cyklistice na silničním kole v holandském Emmenu a na dráze v holandském Apeldoornu. Svou reprezentací na cyklistických závodech v Česku i v zahraničí úročí finanční podporu NADACE AGEL, která mu letos přispěla částkou 100 tisíc korun.

„Nadace od svého vzniku podpořila již 960 žadatelů a jsme velmi rádi, že Ivo je jedním z nich. Iva Koblasu podporujeme od roku 2013 a dosavadní celková částka podpory činí 430 tisíc korun. I pro nás je velmi povzbuzující, když díky naší pomoci může Ivo jezdit a vyhrávat další cyklistické závody a propaguje myšlenku integrace handicapovaných a zdravých cyklistů,“ pochvaluje si Bc. Veronika Dostálová, členka správní rady NADACE AGEL.

Píše se rok 1999 a šestiletý Ivo prodělává kvůli medikamenty nezvládnutelné epilepsii operaci mozku, takzvanou kalosotomii, kdy se provádí oddělení obou hemisfér mozku. Po této operaci se musí učit znovu chodit, mluvit, jezdit na kole, lyžovat a zvládat běžné každodenní činnosti. Tehdy se pro Iva stává neodmyslitelným společníkem kolo, nejprve jakožto rehabilitační pomůcka a později posedlost, která ho žene kupředu k vysněným cílům. Ročně najede 15 tisíc kilometrů.

Cyklistické cíle a vítězství se postupně naplňují, když Ivo trénuje pětkrát týdně na silničním kole, jednou v posilovně a na dráze, až přichází letošní úspěšná sezóna. „Letošní rok je snový, protože se mi zúročilo hodně let dřiny a mé odhodlání a vybojoval jsem 4. místo na silničním kole na Mistrovství světa v holandském Emmenu a dvě 2. místa v silničním závodě v Kanadě a v Itálii, kde mě podpořila právě NADACE AGEL, za což velmi děkuji,“ říká jeden z nejúspěšnějších českých paralympioniků a zároveň nejlepší paracyklista na bicyklu Ivo Koblasa, vítěz Světového poháru v silničním závodě v italském Meranu, několikanásobný vítěz evropských pohárů a šestnáctinásobný mistr ČR v silničních závodech a časovce, pětinásobný účastník světových pohárů a čerstvý účastník mistrovství světa v Holandsku.

Ivo se díky výsledkům stává nejen sportovním, ale především lidským vzorem pro další handicapované sportovce v celé České republice. „Jeho životní příběh motivuje a přináší naději desítkám dalších následovníků. Ivo nejenže je úspěšný paralympionik, působí i jako propagátor integrace handicapovaných a zdravých cyklistů, kdy svým startem v závodech vždy budí zaslouženou pozornost. V roce 2019 Ivo svojí účastí podpořil charitativní akce na území Moravy a statutárního města Brna i Charitativní běh Těšínská osmička,“ říká Ivo Koblasa starší, otec a manažer profesionálního cyklisty.

NADACE AGEL sídlí v Praze a potřebným lidem a organizacím z celé České i Slovenské republiky pomáhá již od roku 2011. Od svého vzniku nadace podpořila přes 960 žadatelů celkovou částkou přesahující 26 miliónů korun.

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz