Novinky

S podporou NADACE AGEL malá Lucinka s radostí intenzivně rehabilituje

Usměvavá předškolačka Lucie Čechová z Olomouce od září nastoupí do první třídy a jejím věrným společníkem se stane kromě školní aktovky i vozíček. Kvůli silné poporodní hypoxii trpí dystonicko–dyskinetickou formou dětské mozkové obrny, která jí komplikuje pohyb i komunikaci. Nedokáže samostatně chodit, sedět, nenají se ani nenapije. Posílit ochablé svalstvo jí pomáhají kurzy intenzivní rehabilitace, které navštěvuje díky finančnímu příspěvku NADACE AGEL ve výši 20 tisíc korun.

„Nadace od svého vzniku podpořila již tisíc žadatelů a jsme velmi rádi, že Lucinka je jedním z nich. Velmi mě těší vědomí, že naše finanční podpora má pro Lucinku a její rodinu obrovský význam a díky ní pravidelně cvičí a může zažít i pocit, že sama stojí,“ pochvaluje si Bc. Veronika Dostálová, členka správní rady NADACE AGEL.

Každá rehabilitační lekce začíná protažením Lucčina tělíčka a nasazením oblečku Theratogs, případně ortéz, které Lucince pomáhají při posilování, když její svalové napětí kolísá. „Hodně se zaměřujeme na posílení břišního a zádového svalstva. Do cvičební jednotky většinou doplňujeme i chvíli ergoterapie nebo senzomotorické integrace. Díky tomu, že máme dobře sestavený domácí program a doplňujeme ho dalším intenzivním cvičením, daří se nám Lucinku udržet v dobré fyzické kondici, takže zatím nepotřebuje chirurgické zákroky,“ pochvaluje si maminka Kateřina Čechová a dodává, že dvě starší děti i manžel jí s domácí péčí o handicapovanou dceru pomáhají nejvíc tím, že se o ni dokážou postarat a zabavit ji jejími oblíbenými hrami nebo prohlížením knížek. Lucka totiž nesnáší nudu, ráda se dívá na kreslené pohádky, miluje dětská hřiště, výlety a procházky i lyžování na monoski.

A Lucčina chuť bojovat a pracovat na sobě se projevuje i při kurzech intenzivní rehabilitace. „Nejsilnější zážitek pro Lucinku je, když může díky uchycení za opasek v kleci chvíli sama stát, zkoušet podřepy. Tehdy ví, že něco chvíli zvládne sama, což je pro ni velkou motivací, odměnou a dělá jí to největší radost. Velmi děkuji NADACI AGEL za finanční pomoc, díky které můžeme navštěvovat speciálně vybavené neurorehabilitační centrum a bez které bychom se jako pětičlenná rodina neobešli,“ říká maminka šestileté Lucie a věří, že ani školní docházka nezamezí Lucce v intenzivním cvičení a posilování, které ji tolik baví a pomáhá jí se udržet v dobré formě.

NADACE AGEL sídlí v Praze a potřebným lidem a organizacím z celé České i Slovenské republiky pomáhá již od roku 2011. Od svého vzniku nadace podpořila přes tisíc žadatelů celkovou částkou přesahující 27 miliónů korun.

 

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz