Novinky

NADACE AGEL přispěla na mobilní zvedák, díky kterému mohou manželé trávit čas i mimo svůj domov v pražském bytě

Šestapadesátiletý René Molitoris z Prahy trpí dědičnou progresivní svalovou dystrofií, ale i přes komplikace s pohybem vyráží společně s manželkou často za hranice české metropole. Vydatně jim v tom pomáhá odlehčený mobilní zvedák, na jehož pořízení přispěla NADACE AGEL 20 tisíc korun.

Příběh manželů Molitorisových ukazuje, že si lze život užívat, i když osud postaví lidem do cesty pořádně těžké překážky. Renému lékaři diagnostikovali dědičnou progresivní dystrofii Beckerova typu, která se projevuje postupným ubýváním svalové síly. Beckerova muskulární dystrofie je onemocněním nevyléčitelným a s přibývajícím věkem člověka upoutá na invalidní vozík. „Rehabilitování je takřka každodenní nutnost k alespoň mírnému zpomalení progrese onemocnění. K tomu mi pomáhá rehabilitace v domácnosti a každoroční lázeňský pobyt. Absolvuji pravidelné lékařské prohlídky a pravidelně jezdíme na několikatýdenní pobyt do Velkých Losin v Jeseníkách několikrát jsem byl na rehabilitaci v Kladrubech a ve Vinohradské nemocnici,” říká René Molitoris.

Silně omezený pohyb v důsledku onemocnění mu komplikuje všední denní činnosti, proto se rozhodl pořídit odlehčený mobilní zvedák Liko, aby mohl bezpečně trávit svůj čas i jinde, než ve svém bezbariérovém pražském bytě. Výše invalidních důchodů ale neumožňuje manželskému páru našetřit vysoké částky na důležité pomůcky nehrazené zdravotní pojišťovnou, proto se René rozhodl obrátit na Nadaci AGEL o dar v hodnotě 20 tisíc korun. „Velice rádi jsme této žádosti vyhověli, protože příběh manželů Molitorisových je velice inspirativní. Ukazují nám všem, že i přes velké zdravotní problémy je možné mít pestrý a aktivní život. Jsme rádi, že i díky naší podpoře mohou trávit svůj čas tam, kde to mají rádi a nejsou limitováni domácím prostředím,” těší Bc. Veroniku Dostálovou, členka správní rady Nadace AGEL.

„Díky odlehčenému mobilnímu zvedáku můžeme s manželkou, která mi ve všem pomáhá kvůli mému zdravotnímu stavu a sama má přitom dědičnou progresivní neuropatii, absolvovat jak rehabilitace a lázeňské pobyty, tak i různé volnočasové aktivity, ať už se jedná o rekreace, návštěvu kulturních akcí či návštěvu přátel,” těší Reného Molitorise s tím, že mu speciální zvedák pomáhá v každodenních nezbytných činnostech jako je přesun na lůžko, v oblékání či v hygieně. Práci s odlehčeným zvedákem zvládá velice dobře manželka Reného, která v důsledku zdravotních problémů nemůže manipulovat s většími váhami.

Navíc tím, že je zvedák mobilní, je manželům k dispozici i na oblíbené chatě, kam velice rádi jezdí a mohou zde absolvovat výlety do lesa, věnovat se zahradničení a celkově být na čerstvém vzduchu v přírodě. „Chtěl bych ještě jednou moc rád poděkoval NADACI AGEL za finanční příspěvek na tento zvedák, který mi umožňuje nebýt odkázán pouze na domácí prostředí,” dodává spokojeně René Molitoris. 

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz