Novinky

Prolézačka od Nadace AGEL učí předškoláka z Pardubic motorice i trpělivosti   

Loni v červnu diagnostikovali odborníci dnes pětiletému Martínkovi z Pardubic dětský autismus, který se promítá do jeho života v několika oblastech. Konkrétně na rozvoj motoriky se rodiče předškoláka rozhodli pořídit speciální domácí prolézačku, ovšem zdravotní pojišťovna nákup této nákladné kompenzační pomůcky nepodpořila. Proto se rozhodli obrátit na Nadaci AGEL a ta jejích přání vyslyšela a uhradila celou částku.

Dřevěná prolézačka s celou řadu modifikací je v domově mladé rodiny sotva pár měsíců, ale kladné výsledky jdou vidět už nyní. „Martin se stal obratnějším a jistějším v pohybu a více si věří. Také ho to motivovalo, aby zdolal překážky a zkusil, co vše se dá s touto pomůckou dělat. Zlepšení je vidět i ve vytrvalosti a trpělivosti,” těší jeho maminku Ivetu.

Dětský autismus byl jejímu synovi diagnostikován v červnu 2020 na diagnosticko-terapeutickém pobytu v Brně a nejvíce se projevuje v absenci či omezení komunikace. Ta nyní probíhá spíše přes gesta, kartičky VOKS (komunikační kartičky s piktogramy) a nyní i pomocí slovíček, které Martin zná a kdy se neustále nabalují slova nová. „Další projevy jsou patrné v oblasti socializace a soběstačnosti,” pokračuje paní Iveta s tím, že do podpory rozvoje motoriky zapojila rodina i zmíněnou prolézačku. „Moc si toho ceníme a vážíme, že právě nás Nadace AGEL vybrala a umožnila Martínkovi mít doma svůj prostor pro lezení a klouzání. Přes zdravotní pojišťovnu to bylo nereálné,” pokračuje dále s tím, že prolézačka zabaví syna někdy na pořádně dlouhou chvíli, jindy zase sotva na pár minut.

Aby ne. Stejně jako všechny zvídavé děti v jeho věku, ani Martin nemá zálibu pouze v jedné věci nebo činnosti. „Tak to by bylo na román,” odpovídá s úsměvem jeho maminka na otázku, jaké má syn záliby. Kromě zmíněného lezení a běhání venku má rád Martin od malička knihy, rád si maluje, předvádí říkanky, nebo se zaposlouchá do hudby. A to není zdaleka vše. „Často si hraje s kinetickým pískem, rád tvoří, pomáhá doma třeba při pečení, podává prádlo a kolíčky na věšení, líbí se mu různé světelné podněty, puzzle, pexeso, počítání i abeceda. Hodně se zabaví u různých logopedických cvičení i u technických věcí, jako je lego, odemykání zámků nebo aplikací na tabletu. Rad se mazlí s plyšáky i s námi,” vyjmenovává paní Iveta na závěr.

Mladé rodině z Pardubic na pořízení prolézačky přispěla Nadace AGEL celou částkou, tedy více než 18 tisíci korunami. „I když se nejedná přímo o zdravotnickou pomůcku, rozhodli jsme se rodinu Martínka a zejména jeho samotného podpořit, protože jsme věřili, že prolézačka bude pro něho nejen parádní hračkou, ale zároveň i pomůckou, která mu pomůže ve správném vývoji. Nesmírně nás těší, že se tento předpoklad naplnil a Martínek si ji dokáže naplno užít,” říká za NADACI AGEL členka správní rady Bc. Veronika Dostálová.  

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz