Novinky

NADACE AGEL přispěla Elišce na zdravotní kočárek, který podpoří správné držení těla

NADACE AGEL přispěla finanční částkou ve výší 28 650 korun na zdravotní kočárek pro dvouletou Elišku z Ostravy, které byla v 11 měsících diagnostikována spinální svalová atrofie 2 typu.

Spinální svalová atrofie II. typu, kterou Eliška trpí už od jedenácti měsíců, je vzácné nervosvalové onemocnění, které bez léčby způsobuje postupné ochabování svalů, postihuje schopnost člověka chodit, jíst a nakonec i dýchat. „Eliška s touto nemocí statečně bojuje. Loni na jaře podstoupila genovou léčbu, která by podle optimistických předpokladů mohla zastavit nežádoucí vývoj onemocnění. Pro udržení celkového dobrého zdravotního stavu, předcházení vážnějším zdravotním obtížím a pro rozvoj pohybových dovedností jsou nezbytné pravidelné a intenzivní neurorehabilitace, ambulantní i pobytové, ergoterapie, fyzioterapie, hipoterapie a další léčebné postupy. Tyto terapie jsou jedinou šancí, které mohou naší Elišce pomoci ke zkvalitnění života a rozvinout její soběstačnost,“ vysvětluje maminka Antonina.

Dle slov maminky je Eliška velmi statečná a usměvavá holčička. Přestože Eliška nechodí a sama se neposadí nebo nenají, je učenlivá a cílevědomá. „Eliška umí říct jen pár slov, ráda se pohybuje při hudbě, má ráda zvířátka, a když se něčeho bojí, sama se uklidňuje a říká „neboj“. Naučila jsem ji ke každé maličkosti si pleskat do ručiček, vždy se u toho hezky směje. Občas se rozbrečí, když se nemůže zvednout,“ popisuje Eliščina maminka.

Eliška je většinu času odkázána na kočárek. Maminka vozí Elišku každý den do školky, jezdí na terapie nebo výlety. Klasický kočárek nebyl ze zdravotního ani bezpečnostního hlediska vhodný. „Nevlastníme auto, proto se všude pohybujeme jen tramvají nebo autobusem. Mít kvalitní kočárek je pro nás velkou úlevou. Nemusím se už bát, že Eliška z kočárku vypadne. Jezdíme s ním každý den, pro Elišku je velice pohodlný, pevně ji drží záda a je v něm dobře připoutaná. Věříme, že zdravotní kočárek pomůže předcházet dalším zdravotním problémům s páteří,“ říká maminka Antonina.

„Přejeme malé bojovnici hodně sil a radosti ze života. Jsme rádi, že jsme mohli mamince a Elišce alespoň tímto způsobem pomoci a ulehčit jim každodenní život,“ říká Bc. Veronika Dostálová, členka správní rady NADACE AGEL.

„Z celého srdce bych chtěla poděkovat NADACI AGEL za pomoc s nákupem zdravotního kočárku pro naší Elišku. Díky příspěvku nadace a zdravotní pojišťovny se nám podařilo kočárek v celkové výší 58 650 korun zakoupit. Máme z toho velkou radost, “ uvádí maminka Antonina.

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz