Novinky

Asistenční pes Tracy bude dělat společnost malému Martínkovi i díky NADACI AGEL

Devítiletý Martínek z Prahy trpí delším výčtem obtíží, než kolik jich řada z nás vůbec zná. ADHD, porucha autistického spektra, epilepsie, vývojová dysfázie, centrální hypotonický syndrom, neurovývojová vada mozku, porucha komunikace, porucha plánování a koordinace pohybu, a řada dalších mu komplikují každodenní život. Martínek je ale bojovník a snaží se i ve své těžké situaci nacházet pozitivní chvilky. Pro něj jsou to zejména ty v blízkosti zvířat. A proto mu nyní NADACE AGEL přispěla na pořízení vlastního asistenčního psa.

„Martínek je nesamostatný, potřebuje pomoc a dohled ve všech oblastech, a to jak na terapiích a cvičení, tak i doma, při jakékoliv činnosti. Jsme tak celá rodina ve složité situaci. Proto je každá chvilka radosti opravdovým darem. A pro Martínka jsou to především chvilky u zvířat - hlavně u koní nebo u psů,“ vysvětluje maminka Jana Havlová.

Proto netrvalo dlouho a zrodil se nápad na pořízení asistenčního psa, který by byl Martínkovi pomocníkem i parťákem, který by mu snad mohl dopomoci i k lepší samostatnosti. I díky příspěvku od NADACE AGEL ve výši 25 tisíc korun má tak nyní rodina nového čtyřnohého člena Tracyho, který Martínkovi pomáhá v řadě oblastí.

„Při pasivní canisterapii Martínek může uvolnit spastické svaly a uvolnit se, při péči o zuby a srst zase procvičuje jemnou i hrubou motoriku, pozornost i plynulost pohybu. A povely, ty jsou skvělým tréninkem komunikace,“ vysvětluje maminka Jana s tím, že asistenční pes může také poskytnout podporu při stresových situacích, podávat věci nebo pomocí stimulace obličeje pomáhat při epileptickém záchvatu.

„Jsme moc rádi, že jsme mohli rodině přispět na pořízení asistenčního psa. Ze srdce Martínkovi i celé rodině přeji, aby jim Tracy přinášel hodně radosti, pomoci, a ideálně aby díky němu dosáhl Martínek co největších pokroků,“ říká Veronika Dostálová, členka správní rady NADACE AGEL.

„Moc děkujeme za příspěvek na pořízení a výcvik našeho asistenčního psa Tracyho. Jsme celé nadaci neskutečně vděční. Bez finanční pomoci bychom jen těžko mohli doplatit výcvik našeho psa, který je pro nás všechny velkou podporou. Martínek je nadšený, svého psa velmi miluje a moc rád si s ním hraje. Moc ho baví i canisterapie a polohování se psem, kdy po náročném dni ve škole může s pejskem chvíli relaxovat a zároveň při každodenní péči o psa během česání procvičuje jemnou motoriku. Nám rodičům je Tracy nápomocný v péči o syna během epileptického záchvatu, kdy stimuluje Martínkův obličej k probrání ze záchvatu a přinese nám léky, které jsou nutné podat k zastavení záchvatu. My se tak můžeme věnovat synovi. Asistenční pes je pro nás všechny velká pomoc,“ uzavírá  maminka Martina - Jana Havlová.

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz